

21 березня у рамках циклу відкритих лекцій, Юлія Чуприна, магістр-культуролог філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка під керівництвом доцента кафедри етики, естетики та культурології, доктора філософських наук КНУ, консультанта факультету образотворчого мистецтва КДАМ Світлани Петрівни Стоян, провела тематичну лекцію під назвою: “Мова та наше бачення світу: пошук узаємозвязку”. Лекція, на якій були присутні студенти різних курсів і факультетів та педагоги Академії, проводилась в а Залі презентацій.
Для сьогочасної урбанізованої людини надзвичайно актуальним є питання віднаходження власної ідентичності. Цей процес, не в останню чергу, відбувається завдяки зверненню до культури, заглибленню у символічний світ. Тому найважливішим інструментарієм, за допомогою якого можна вдало виконати це завдання, є мова – “ментальне дзеркало” культури, субстрат, у якому зберігається досвід всього людства.
Також, Юлією було висвітлено аспект взаємозв’язку мови та способів пізнання реальності, адже за гіпотезою Сепіра-Ворфа саме мова визначає нашу структуру мислення та є базовим елементом для сприйняття дійсності. Мовна картина світу формує на лише наш суб’єктивний погляд на світ, але й є відображенням об’єктивної реальності.
На завершення зустрічі лектор приберіг деякі цікавинки: Чому Гомер бачив мед зеленим, а море червоним? Як мовно-гендерні колізії впливають на наше уявлення про роль чоловіка та жінки у культурі?
У підсумку, дискусія виявилась динамічною та різноманітною як і за формою так і за змістом. Юлія порекомендувала аудиторії починати вивчення нових мов у першу чергу із їхніх культур, мистецьких надбань, а також зважено підходити до власного мовного вибору, оскільки мова може слугувати як об’єднуючим так і роз’єднуючим чинником, і не забувати, що “мова – це форма нашого життя, життя культурного і життя національного, це душа кожного народу, її найцінніший скарб” (Іван Огієнко).
Гостілова С.П.,
провідний фахівець відділу з виставкової роботи